Kapat

Telefon Taksitlerinin Süreleri 3 Ay Daha Uzatıldı

Anasayfa
Teknoloji Telefon Taksitlerinin Süreleri 3 Ay Daha Uzatıldı

2018’in Kasım ayında telefon taksitleri kısa bir süreliğine 12 aya çıkartılmıştı. Bugün BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Mehmet Ali Akben tarafından yapılan açıklamayla birlikte 12 ay olan telefon taksitlerinin süreleri 3 ay daha uzatıldı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in yaptığı açıklamayla 3 bin 500 TL’nin üzeri telefonların alınması amacıyla kullanılan kredilerde 12 aylık taksit süresinin üç ay daha uzatıldığı belirtildi.

Resmi Gazete üzerinden yapılan duyuruda telefon, tablet ve bilgisayar alımlarında kullanılan kredilerin taksit sayısı artırıldığı öğrenilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre tablet ve bilgisayar satışlarında taksit sayısının altıyı aşamayacağı belirtilirken, telefon satışlarında bu sayının on ikiyi geçemeyeceği belirtilmişti.

Yayımlanan bildiride, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet alımı amacıyla kullanılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz.” ibaresi “Bilgisayar ve tablet alımı için kullanılan kredilerin süresi altı ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan telefon alımı için kullanılan kredilerin süresi on iki ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan telefon alımı için kullanılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz.” şeklinde değiştirilmişti.

Aynı yönetmeliğe geçici bir madde daha eklenmişti: “Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan akıllı telefon alımı için kullanılan kredilerde altı ay olan süre sınırı 31 Ocak 2019’a kadar 12 ay olarak uygulanır.”

Ancak 31 Ocak 2019’da sonlanacak 12 aylık telefon taksit süresi, alınan yeni kararla Nisan ayına kadar uzatılmış oldu.

“Telefon Taksitlerinin Süreleri 3 Ay Daha Uzatıldı” üzerine 1 yorum

  1. gezen droid says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir