Kapat

Çitlenecek Dizilerde Bugün: Sex Education İncelemesi

Anasayfa
Sinema-Dizi Çitlenecek Dizilerde Bugün: Sex Education İncelemesi

Netflix, ocak ayında karşımıza Sex Education adında bir çerezlik dizi ile daha çıktı. Beğenenler oldu, izlemeden “Cinsellikten başka bir şey yok!” ya da “Ergen dizisi!” damgasını vuranlar oldu. İzlemeyenler ve henüz dizi hakkında herhangi bir yorum yapmamış olanlar için dizinin çekici yanlarını siz izleyicilere aşılamak için kalemimi elime aldım, kollarımı sıyırdım ve işte yazmaya başlıyorum.

Sizi üzecek derecede “spoiler” yok ama dizinin temel hedefini sizlere anlatmak için yer yer bahsetmelerde bulundum diye düşünüyorum. Benim için spoiler sayılmıyorlar çünkü gözümde hiçbir önem taşımıyorlar, ancak bahsettiklerim sizler için büyük küçük spoiler olabilir.

Sex Education, çocukluğunu seks terapisti olan anne ve babasını gözlemleyerek geçiren bir ergenin, kız arkadaşının ortaklığıyla okuldaki akranlarına cinsellik konularında taktikler vermesini işliyor. Cinsel sorunlar hakkında her gün araştırmalar yapıyor, annesi ve babası gibi tecrübeli bir seks terapisti oluyor.

Cinsel konulardaki araştırmaları akranlarına fazlasıyla yardımcı olurken, kendini bu bilgilerden mahrum bırakıyor. Bu işe başlamasındaki amacı, bu işten para elde etmek değil, hafiften hafiften âşık olmaya başladığı bu kız arkadaşıydı. Kız arkadaşı ile daha fazla zaman geçirmek ve onunla yakınlaşmak için seks seanslarını sürdürmeyi kabul etmiş oldu.

Dışarıyı bilmiyorum ama içeriden bakıldığında dizi son günlerde bir hayli gündeme oturdu. Yurdumun insanı, içinde “seks” barınan her içeriğe ağzının suyu akarak balıklama atladığı için dizinin son günlerde popülerleşmesine o kadar da tuhaf bakmamak gerekiyor.

Diziyi yalnızca cinsellikten ibaret görenler içinse, Netflix’in diğer dizilerine oranla bu dizideki seks sahneleri çok daha az, yani diziyi sırf cinsellik için izleyecek olanlara da üzülerek söylemeliyiz ki diziyi izlemeniz için bir nedeniniz yok.

Sosyal Mesajlardan Taviz Yok

Bir ergenin, akranlarına verdiği bilgilerin haricinde dizide siber zorbalık, ebeveynlerin çocukların üzerine salgıladığı korkunun getirisi olan zorbalık, LGBT bireylere yapılan duygusal ve fiziksel zorbalıklara yer veriliyor. Dizinin izleyicilerinin bu verilen mesajlardan kendine bir mesaj çıkarmaması kaçınılmaz duruyor.

Bu yazılanların sonucunda dizi hakkında ne gibi bir bilgimiz oldu? Dizi ergenlere hitap ediyor, boş zamanımızı bile buna ayırmamalıyız. Durun, böyle bir şey yok, hepsi hayal ürünü şeyler. Diziden ergenlerin de ergenlik çağındaki çocuğunun gelişimi hakkında tereddütlerde olan anne ve babaların da alacağı dersler var. Dizide verilen tokat niteliğindeki mesajları ise bütün yetişkinlerin izlemesi ve dar görüşlerinden bir an önce arınmaları gerekiyor.

Onca işinizin arasına sıkıştırılabilecek kadar değerli bir dizi olduğu söylenemez ama eğer ki boş zamanınız varsa ve çekirdek çitler gibi bir oturuşta bitirmelik dizi arıyorsanız ben bu diziyi sizlere rahatlıkla önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir