Kapat

Çölyak Hastalığının Nedeni, Belirtileri, Tedavisi Nedir?

Anasayfa
Sağlık Çölyak Hastalığının Nedeni, Belirtileri, Tedavisi Nedir?

Çölyak hastalığı, bağırsakların glutene karşı gösterdiği tepki sonucu sindirim sistemini zayıflatan, çalışmasını zorlaştıran bir hastalıktır. Çölyak hastalığına sahip olan insanlar, gluten içeren hiçbir gıdayı tüketememektedirler. Guten içeren yiyecekler yenildiğinde bağırsaklar bundan olumsuz etkilenmektedir. İnce bağırsak, gluten isimli proteine karşı ömür boyu sürecek olan bir hassaslık besler. Bu hastalığın bir tedavisi yoktur, bu hastalık ömrünüz boyunca süreğen gider.

Çölyak hastalığı maalesef ki genetik sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Ailede çölyak hastası var ise ondan sonra doğacak olan insanlarda da bu hastalığın görünebilme riski oldukça yüksektir. İnsanların merak ettiği bir diğer soru da bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Bu hastalık bulaşıcı değildir; cinsel yollarla, doku temasıyla v.b. ihtimallerle diğer insanlara bulaşmaz.

Çölyak hastalığının en önemli belirtileri; yaşınıza ve boyunuza göre ideal kilonuzun oldukça altında olmanız, kansızlık, daha sık tuvalet ihtiyacınızın olması, büyük hâlsizlik altında olmanız, iştahınızın kesilmesi, sinirli gezmeniz, kusmanız, kaslarınızın normale göre zayıf olması diye sıralanabilir. Bunların birine sahip olmanız, çölyak hastası olduğunuz anlamına gelmediği gibi tedbirinizi almayı da unutmamanız gerekmektedir.

Çölyak hastalığına hayatın hemen her döneminde maruz kalabilirsiniz. Hastalığın belirtileri sonradan ortaya çıkabilmektedir. Çölyak, kimi hastalarda çocukluktan itibaren etkilerini göstermeye başlarken kimi hastalarda da başlangıcından çok sonra etkilerini gösterir. Kanda çölyak hastalığıyla ilişkili antikorların tespit edilmesi, genetik testler gibi birçok işlemin sonrasında çölyak hastası olup olmadığınız anlaşılıyor ve hastalığın tanısı konuluyor. Çölyak hastalığı kronik bir hastalıktır, ömrünüz boyunca sürmektedir ancak sıkı bir gluten diyeti ile çölyak hastalığının etkilerine maruz kalmadan yaşayabilirsiniz. Bu hastalığa sahipseniz ve sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız hayatınızdan glutenin çıkması kesinlikle gerekmektedir.

Yediğiniz Yiyeceklere Dikkat Etmelisiniz

Buğday, arpa, yulaf, çavdar v.b. yiyecekler, gluten içeren besinlerin en başında yer almaktadır. Glutensiz yiyekleri almamak da tek başına yeterli değildir! Çölyak hastaları, yedikleri yiyeceklerin yapımında kullanılan ürünlere de çok önem vermelidir. Çölyak hastalarının tüketeceği glutensiz yiyecekler ile glutenli yiyecekler aynı ortamda kalmamalı, glutenli yiyecekler ile aynı ortama maruz kalan bu gluensiz yiyecekler, çölyak hastaları tarafından tüketilmemelidir. Gece yatmadan önce ve sabah kalktığınız anda yapacağınız ilk işlemlerden biri olan diş fırçalama da sizin için tehlike arz etmektedir zira diş macununun içinde dahi gluten bulunabilmektedir.

Emmy Rossum, Zooey Deschanel, Scarlett Johansson, Miranda Kerr gibi birbirinden ünlü isimler de gluten diyeti yapmıştır. Emmy Rossum, doğum gününde katıldığı bir programda ekibin onun için hazırladığı doğum günü sürprizi ile karşılaşmıştı ama Rossum, rahatsızlığı dolayısıyla doğum günü pastasının tadına bile bakamamıştı.

Önemsenmeyecek, küçümsenecek bir hastalık olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu hastalığın umursanmaması hâlinde oldukça kötü etkilere maruz kalabilirsiniz. Besinlerin tüketilmeye devam edilmesi hâlinde şu hastalıklar karşınıza çıkabilir: malabsorbsiyon, kısırlık, osteoporoz, bağırsak kanseri… Bu yüzden eğer bu hastalığa sahip olduğunuzu aklınızın ucundan bile geçiriyorsanız hemen doktora görünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir