Kapat

2018 Yılının En Zeki Sesli Asistanı Belli Oldu

Anasayfa
Mobil 2018 Yılının En Zeki Sesli Asistanı Belli Oldu

Siri, Alexa, Cortana ve Google Asistan’ın katıldığı deney sonucunda 2018 yılının en zeki sesli asistanı belli oldu.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık sesli asistanlar daha zeki bir hale geldi. Microsoft, Google, Amazon ve Apple yapay zekadan gücünü alan sesli asistan kavramına yoğunlaşmış durumda.

Sesli asistanların sorduğumuz soruları önce anlayıp, ardından uygun bir şekilde yanıtlamaları gerekmektedir. Araştırmacılar, 2018 yılının en zeki sesli asistanını bulmak için bir deney gerçekleştirdi.

Hazırlanan 800 soruluk test Siri, Cortana, Alexa ve Google Asistan’a ayrı ayrı soruldu. Deneyin sonucunda İlk sıraya Google Asistan yerleşirken, Siri ikinci oldu. Siri’yi Amazon firmasının sesli asistanı Alexa takip etti. Son sıraya ise Microsoft firmasının sesli asistanı Cortana yerleşti.

Google Asistan, kendisine sorulan 800 sorunun %100’lük kısmını anladı ve %87.9 oranında doğru cevap verdi. Apple firmasının sesli asistanı Siri, 800 sorunun %99.6’lık kısmını anladı ve %74.6 oranında doğru cevap verdi.

Amazon firmasının sesli asistanı Alexa 800 sorunun %99’luk kısmını anladı ve %72.5 oranında doğru cevap verdi. Yapılan deneyde son sıraya yerleşen Cortana ise 800 sorunun %99.4’lük kısmını anladı ve %63.4 oranında doğru cevap verdi.

2017 yılında yapılan deneyin sonucunda ise Google Asistan %81, Alexa %64, Cortana %56 ve Siri %52 oranında doğru cevap verdi. Sesli asistanların doğru cevap verme oranlarını geçen yıla göre kıyasladığımızda, firmaların sesli asistanlara oldukça önem verdiğini görmekteyiz.

Ayrıca yakın zamanda Google firması, sesli asistanı olan Google Asistan’a Türkçe dil desteği ekledi. Google Asistan’ın Türkçe olması ile birlikte kullanıcılar artık Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarıyla sorularına cevap almak, planlamalarını yapmak, sesli komutla mesaj göndermek gibi pek çok işlemi gerçekleştirmeleri mümkün hale geldi.

Kaynak: https://www.slashgear.com/google-assistant-was-the-smartest-ai-in-2018-but-others-are-catching-up-21558934/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir