Kapat

Yeni Sigara Paketi Uygulaması 5 Temmuz’da Başlıyor

Anasayfa
Haberler Yeni Sigara Paketi Uygulaması 5 Temmuz’da Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan sigara paketlerinin görünüşüne dair yönetmeliğe göre, yeni sigara paketi uygulaması 5 Temmuz’da başlayacak ve 5 Ocak 2020’den itibaren piyasada eski tütün ürünleri görülemeyecek.

Sigara paketlerinin görünümü, insanların üzerinde derin etkilere neden olabiliyor. İçmeyen, içen her insanın düşebileceği bu tuzak, yeni uygulamanın başlamasıyla beraber insanları artık hedef hâline getiremeyecek. Yeni sigara paketi uygulaması, insanların sigara paketlerinin görünümüne kanmasını, sigarayı satın almasını bir nebze  de olsa engelleyecektir.

Yeni yönetmeliğe göre:

  • Sigara paketleri renk, şekil ve yazı tipi olmak üzere tek tip bir tasarıma dönüştürülecek.
  • Sigara paketlerinin üzerinde markanın logosuna, simgesine veya markayı çağrıştıran herhangi bir belirtiye yer verilmeyecek.
  •  Sigara paketlerinin her iki yüzeyinde de sigaranın sağlığa zararı hakkında bir uyarı bulunacak.
  • Sigara markaları, sigaranın herhangi bir yüzeye yüzde beşi aşmayacak bir şekilde yazı yazabilecek.

Hâli hazırda Fransa ve Kanada gibi ülkelerde kullanılan bu uygulama, 5 Temmuz itibariyle Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak. 2018’de Fransa’nın türlü türlü yöntemlerle halka sigaranın zararlarını aşılaması sonucunda 1 milyonu aşkın insan sigarayı bırakmıştı. Türkiye de Fransa kadar istikrarlı bir şekilde ilerlerse en az Fransa kadar bir istatistik yakalayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir