Kapat

Facebook; Netflix ve Spotify’e Verdiği Kişisel Mesaj Okuma İznini Açıkladı

Anasayfa
Güvenlik Facebook; Netflix ve Spotify’e Verdiği Kişisel Mesaj Okuma İznini Açıkladı

Facebook’un Netflix ve Spotify gibi şirketlere kişisel bilgilere ulaşma izni verdiği bilgisinin Facebook kullanıcılarına yayılması üzerine Facebook konu hakkında bir açıklama yapma gereksinimi duydu.

Facebook’un kişisel bilgilere ulaşma izni verdiği haberinin dedikodusu yayıldıktan sonra içlerinde Netflix ve Spotify’ın da bulunduğu şirketler, bu konu hakkında bir bilgilerinin olmadığını ve söz konusu izinlere sahip olmadıklarını açıklamışlardı. Facebook’un yayınladığı mesaj ise kişisel bilgilere ulaşma izninin neden gerektiğini açıklayarak söz konusu şirketleri yalanlıyor.

“Spotify uygulamasından bir Facebook arkadaşınıza mesaj atmak istediğin zaman, Spotify’a “yazma izni” vermemiz gerekiyordu. Mesajları Spotify üzerinden okumak istediğiniz zaman da Spotify’a “okuma izni” vermemiz gerekiyordu. “Silme izni” ise bir mesajı Spotify üzerinden sildiğinizde bu mesajın Facebook’tan da silindiği anlamına geliyordu. Hiçbir üçüncü parti, kişisel meajlarınızı okumadı, sizin adınıza başka birisine mesaj göndermedi.”

Facebook

Facebook’un yukarıda yaptığı açıklamaya göre, verilen izinler yalnızca kullanıcının yararına kullanılabiliyor. Facebook, kullanıcıların verilerini verdiği şirketlerin kullanıcıları riske sokmayacağını söylüyor.

Facebook’un aleyhine yapılan haberleri son zamanlarda art arda görebilmek çok da zor değil. Hâl böyle olunca Facebook, önce kullanıcıların güvenini sonra da kullanıcıların hevesini kaybediyor ve en nihayetinde mevzubahis platformdan ayrılanlar kişiler yine platformun kullanıcıları oluyor. Kullanıcıların güvenini öldüren Facebook, hızla kan kaybetmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir