Kapat

New Horizons Uzay Aracından İlk Görseller Geldi

Anasayfa
Bilim New Horizons Uzay Aracından İlk Görseller Geldi

NASA’nın New Horizons uzay aracından ilk görseller geldi. Kardan adama benzetilen gök cismi ilk kez yakından görüntülendi.

Güneşten yaklaşık olarak 6.4 milyar kilometre uzaklıktaki gök cismini keşfeden New Horizons, bilim insanlarının evreni keşfetmek için en uzak noktaya göndermeyi başardığı uzay aracı unvanını taşıyor.

Yaklaşık olarak 3500 kilometre mesafeden gök cismini görüntülemeyi başaran New Horizons uzay aracının baş gözlemcisi olan Alan Stern, Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan yaptığı açıklamada, “Uzay aracının ve ekibin başarısını eşsiz bir başarı olarak niteliyor.

4.5 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilen gök cisminin büyük parçası küçük parçanın 3 katı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. New Horizons uzay aracının çektiği renkli fotoğraf bulanık. Bu sebepten dolayı bilim insanları, siyah beyaz fotoğraf ile renkli fotoğrafı birleştirerek net bir görüntü elde etmeyi başardı. Gök cisminin bulanık, siyah beyaz ve net görüntüsüne yukarıdaki görselden bakabilirsiniz.

Dünya’dan 4 milyar kilometre uzaklıkta yer alan gök cismine geçici olarak Ultimate Thule ismi verilmişti. Uluslararası Gökbilimciler Derneği’nin (The International of Astronomers) gök cismine vereceği resmi isim MU69 olacak.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/01/02/science/ultima-thule-pictures-new-horizons.html?partner=IFTTT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir