Kapat

Kız Kardeşin Peşinde: Limbo İncelemesi

Anasayfa
Android Kız Kardeşin Peşinde: Limbo İncelemesi

İlk olarak Xbox 360 oyun konsolunda çıkışını gerçekleştiren Limbo, tüm oyuncuları kendisine çekmeyi başarmış ve devamında PC platformuna da çıkışını gerçekleştirmiş. Oyun, önceden diğer platformlarda yer alırken 2015’te mobil platformlarda da yerini almıştır.

Oyunun başında ne bir hikaye anlatımı var ne de neler olduğunu anlamamız için bir bilgi. Oyunun yapımcılarının yaptığı açıklamaya göre: “Kız kardeşine ne olduğunu anlamak için küçük kardeş, LIMBO‘ya girer.”

Limbo’ya zavallı küçük çocuk ile beraber gözlerimizi açıyoruz. Çocuğun mıymıntı olduğunu belirteyim. Gözlerini açtıktan sonra kalkması neredeyse iki saat sürüyor. Limbo, her ne kadar ilk bakışta aksiyon oyununa benzese de bir yerde zeka oyunu denebilir. Bölümleri geçmek için en önemli detaylardan birisi zekadır.

Oyun, en derininden karanlık bir atmosferde geçiyor. Grafikleri oldukça sade olmasına rağmen oyuncuyu etkilemesini biliyor. Oyunun seslerinin de bu karanlık atmosfere etkisi var. Gerilim oyunu olmasına rağmen bazı müzikleri (Machine Gun Tranquility vs.), gözlerimi kapattırıp çok uzaklara götürdü.

Ekranın sağ kısmına basarak bu zavallı küçük karakteri zıplatılabilir, sol kısmına basarak sola ya da sağa doğru hareket edebilirsiniz. Mıymıntı olmasına mıymıntı ama bacak kadar boyuyla elinden de her iş geliyor.

Grafikleri sade ama fiziksel detaylar inanılmaz güzel düşünülmüş. Tuzaklara da dikkat etmek gerekiyor. Dümdüz hareket ederken karşımıza görünmez bir tuzak çıkabiliyor. Ve bam! Limbo’ya zaten bir umutla kız kardeşini bulmak için giren çocuğun umudu bitiyor, çocuk kanlar içinde kalıyor.

Tuzaklara mı vah vah dersiniz yoksa sizi öldürmek isteyen bir ağaç dalına mı? Ya da bunların hepsini bir köşeye bırakalım, bunlara alışıp da yüksekten düştüğünüzde can vermenize mi vah vah dersiniz?  Bir örnek daha verecek olursam bu, karakterin yüzme bilmediği ve suya daldığında öldüğü olur. Oyunda zekanızı kullanmak zorunda olduğunuzu belirtmiştim. Bir bölümde ağacın can alıcı dalları -yani canavarımsı kolları-  yine sizi öldürmeye yarayan tuzaklar sayesinde kopuyor. Tuzağı canavar ağacın dibine çekiyorsunuz ve onun dallarını teker teker kopartıyorsunuz.

Oyun iOS platformunda 17,99₺, Android platformunda 14,42₺. Android platformunda oyunun demo versiyonu mevcut ancak iOS platformunda göremedim. Muhtemelen yok. Android kullanıcısı iseniz oyunu satın almadan önce deneme versiyonunu deneyebilirsiniz. Ben deneme versiyonunu deneyerek gözlemlerimi yaptım. Bu incelemeyi okuduktan sonra sizin de kafanızda oyunla ilgili olumlu/olumsuz düşünceler belirir. Bu türü seviyorsanız ve incelemeyi okuduktan sonra oyunla ilgili olumlu düşünceleriniz olduysa satın alabilirsiniz.

  • Oynanış: 7/10
  • Ses: 8/10
  • Grafik: 6/10
  • Eğlence: 7/10
  • Genel: 7/10

ANDROID uygulama mağazasında ücretsiz olarak sunulan oyuna (demo) buradan ulaşabilirsiniz.

“Kız Kardeşin Peşinde: Limbo İncelemesi” üzerine 1 yorum

  1. Furkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir