Kapat

YouTube Kopya İçerik Bulunduran Kanalları Kapatmaya Başlıyor

Anasayfa
Teknoloji YouTube Kopya İçerik Bulunduran Kanalları Kapatmaya Başlıyor

YouTube, her ne kadar yaptığı yenilikler ile büyümeye devam etse de her geçen gün hızla büyüyen kopya içerik kanallar yüzünden bu yolda engellere takılıyor.

YouTube, birbirinin tekrarına düşen kanalları fark ederek, YouTube iş ortaklığı sözleşmesini yeniden düzenledi. Bu düzenleme ile YouTube, birçok telif haklarını ihlal eden otomatik oluşturulan toplama videoları, üçüncü kaynaklardan alınmış videoları, birçok kanal sahibi tarafından yüklenen sahibi olmadığımız videoları, YouTube telif hakkı ihlali tespitinden kaçmayı başarabilen videoları barından kanalları kapatma kararı aldı.

YouTube’un açıklamasına göre kopya içeriklerin ya da kopya olarak kabul edilen içeriklerin platformlarda tekrar tekrar yayınlanması YouTube Ortaklık Programı politikalarını ihlal ediyor.

YouTube’un yaptığı açıklamaya göre YPP politikaları; içerikleri özgün, izleyicilere bir şey vermeyi başarabilen, kendince değeri olan kanallara izin veriyor. Binlerce kanalda yayınlanan bir içeriği tekrardan yayınlamak ise izleyicilere bir şey vermiyor.

 YouTube’a göre “kopya içerik” tanımı:

  • Otomatik oluşturulan toplama videoları yüklemek,
  • Binlerce kanalda yüklenen bir videoyu tekrar tekrar yüklemek,
  • YouTube’un telif hakkı ihlali tespitinden kaçmayı başarabilen videolar yüklemek,

YouTube, kopya içerik yüzünden silinen kanallar içinse kanallardan içeriklerin güncellenmesi ve tekrar YouTube Partner Program’a başvurmak için 30 gün süre tanıyor.

Kanalların bu yeni düzenlemeye düşmemesi için YouTube’un birkaç tavsiyesi:

  • Eklediğiniz videolara sunumlar ekleyin. (Ses, görüntü vb.)
  • Kanalınız ve içerikleriniz hakkında içi dolu metinler hazırlayın.
  • Yayınlamış olduğunuz içeriklerin YouTube Topluluk Kuralları’nın yanında AdSense ve YouTube Ortaklık Programı politikaları ile uyumlu olduğundan emin olun.

YouTube’un sessizliğini bozması, orijinal içerik üreticilerinin kopya içerik üreticilerden bıkkınlığını sonlandıracak gibi görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir