Kapat

Oyunlar Hakkında İlginç Bilgiler #1

Anasayfa
Listeler Oyunlar Hakkında İlginç Bilgiler #1

Valve tarafından GoldSrc oyun motoru ile geliştirilen birinci şahıs nişancı kamera bakış açısına sahip bilim-kurgu temalı Half Life’da, Gordon Freeman isimli karakteri kontrol ediyoruz. Oyunun hikayesi, bir ışınlanma deneyinin ters gitmesi sonucu Xen isimli uzaylıların başka bir boyuttan Black Mesa Araştırma Tesisisi’ne ışınlanması ile başlıyor. Gordon Freeman isimli ana karakterimiz, hem bulmacaları çözmeye çalışıyor hem de Xen isimli uzaylılara karşı mücadele ederek Black Mesa Araştırma Tesisi’nden kaçmaya çalışıyor. 50’den fazla ödülün sahibi olan serinin birinci oyunu, Aralık 2008 tarihinde 9.3 milyon adet orijinal kopya satmıştır. Ayrıca Half Life, Valve firmasının geliştirdiği ilk oyundur.

Half Life 2, serinin ilk oyunundaki Black Mesa Araştırma Tesisi’nde yaşanan kazadan 20 yıl sonra Doğu Avrupa bölgesindeki Şehir-17’de başlar. Ana karakterimiz Gordon Freeman, G-Man tarafından Şehir-17’de yer alan tren durağına gönderilir ve macera Şehir-17’de devam eder. Half Life 2, 40’tan fazla ödülün sahibi olmuştur. Half Life 2, yapılmış en iyi bilgisayar oyunu seçilmiştir ve oyunun ana karakteri Gordon Freeman, gelmiş geçmiş en iyi oyun karakteri seçilmiştir. Ayrıca 7 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen Spike TV Video Oyun Ödülleri’nde son on yılın en iyi oyunu seçilmiştir. 2006 yılında Half Life 2: Episode One, 2007 yılında Half Life 2: Episode Two isimli iki adet genişleme paketi çıkarılmıştır.


Hello Games tarafından geliştirilen açık dünya macera türündeki No Man’s Sky, 9 Ağustos 2016 tarihinde PC ve PlayStation 4 platformlarına çıkışını gerçekleştirdi. Uzay temalı No Man’s Sky isimli oyundaki amaç gezegenin kaynağına gidebilmek. 18 kuintilyondan fazla gezegene sahip olan No Man’s Sky’da, “Procedural Generation” isimli bir teknik kullanıldı. “Procedural Generation” tekniği sayesinde No Man’s Sky; kendi yapay zekasını, güneş sistemlerini, bitkileri, yer şekillerini, kendi gezegenlerini vb. birçok şeyi oluşturabiliyor. Yani 18 kuintilyondan fazla gezegen, geliştirici ekip tarafından hazırlanmadı.

Geliştirici ekip, oyun ile ilgili bazı vaadlerini gerçekleştirmemesinden dolayı No Man’s Sky, oyuncular tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldı. Oyun, “1.3: Atlas Rises” isimli güncelleme ile çıkışından bir yıl sonra toparlanabildi. “1.3: Atlas Rises” isimli güncelleme geldikten sonra Steam’de, en çok satan oyun oldu ve Amazon’daki satışları %6447 oranında arttı. No Man’s Sky, En İyi Bağımsız Oyun ve En İyi Orijinal Oyun ödüllerinin sahibi oldu.


Visceral Games tarafından geliştirilen hayatta kalma ve korku türündeki Dead Space, 13 Ekim 2008 tarihinde Xbox 360 ve PlayStation 3 platformlarına, 20 Ekim 2008 tarihinde ise PC platformuna çıkışını gerçekleştirdi. Serinin ikinci oyunu Dead Space 2, 25 Ocak 2011 tarihinde  Xbox 360, PC ve PlayStation 3 platformlarına çıkışını gerçekleştirdi. Serinin üçüncü oyunu Dead Space 3 ise 5 Şubat 2013 tarihinde Xbox 360, PC ve PlayStation 3 platformlarına çıkışını gerçekleştirdi.

İnsanoğlu Dünya’daki bütün doğal kaynakları tüketmiştir. Uzaya yolculuk yapma imkanı bulan insanlar, “Planet Cracking” isimli süreçte gemiler sayesinde diğer gezegenlere giderek maddelerin minarelerini ayrıştırıp eritirler ve daha sonra Dünya’ya geri dönerler. Bir grup insan, bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tam dünyaya dönerken USG Ishimura isimli bir gemi görürler. Bütün galaksi ile bağlantısı kesilen USG Ishimura isimli gemiye küçük bir bakım mürettebatı gönderilir. Isaac Clarke isimli bir sistem mühendisini kontrol ettiğimiz oyunda, iletişimi tekrar sağlamak için gittiğimiz USG Ishimura isimli gemiyi Necromorph adı verilen uzaylılar istila etmiştir.


Bioware tarafından geliştirilen üçüncü şahıs nişancı kamera bakış açısına sahip Bilim-kurgu temalı aksiyon ve rol yapma oyunu türündeki Mass Effect 3, 6 Mart 2012 tarihinde Wii U, Xbox 360, PlayStation 3 ve PC platformlarına çıkışını gerçekleştirdi. Mass Effect üçlemesinin son oyunu olan Mass Effect 3’te, Shepard isimli karakterimiz galaksinin bütün organik yaşamını kurtarmaya çalışıyor. Mass Effect 3; VGX En İyi RPG Ödülü, En Çok Beklenen Oyun Ödülü ve Satellite En İyi Rol Yapma Oyunu Ödülü olmak üzere 3 farklı ödülün sahibi olmuştur.


Rockstar North tarafından Renderware oyun motoru ile geliştirilen GTA: San Andreas’ta, Carl Johnson isimli karakteri kontrol ediyoruz. Çetelerle başı belaya giren Carl Johnson, 1987 senesinde yaşadığı şehri terk eder. Bir süre sonra Carl Johnson’ın kardeşi Sweet, annesinin öldürüldüğünü haber verir. Carl Johnson, annesinin cenazesi için Libert City’den Los Santos’a geri döner ve macera başlar. Toplamda 9 ödülün sahibi olan GTA: San Andreas, çıktığı günden itibaren oyuncular tarafından yoğun ilgi gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir